Koniec z podwójną zaliczką za listopad w 2012 roku!

W grudniu 2012 roku po raz pierwszy nie będziemy płacić podwójnej zaliczki za listopad. Oczywiście dotychczasowe działania optymalizacyjne musza zostać zmodyfikowane. W latach ubiegłych, aby podwójna zaliczka nie była tak dotkliwa planowano większość wydatków właśnie na listopad. Przychody natomiast (o ile to było możliwe) planowano tak, aby wypadły w październiku lub grudniu.Teraz nie będzie to już potrzebne. Za listopad zapłacimy zaliczkę na takich samych zasadach jak za poprzednie miesiące.

Natomiast za grudzień 2012 roku zaliczkę można zapłacić do 20 stycznia 2013 roku w dwóch wariantach.

Wariant pierwszy – obliczamy zaliczkę za grudzień i opłacamy ją do 20 stycznia. Zeznanie roczne składamy do końca kwietnia. Wariant korzystny, jeżeli z zeznania wyniknie dopłata – dopłacimy podatek dopiero na koniec kwietnia.

Wariant drugi – do 20 grudnia sporządzamy zeznanie roczne i rozliczamy się z fiskusem. Kiedy ten drugi wariant jest korzystny?

Jeżeli zaliczka wyliczona w  wariancie pierwszym jest wyższa niż podatek wynikający z drugiego wariantu. Jeżeli na przykład zaliczka za grudzień wyniosłaby 10 000 zł (wariant pierwszy) a z zeznania wyszłaby  niższa kwota albo wręcz nadpłata to oczywiście lepszy jest wariant drugi.

Comments are closed.